Cinko istorija

Įvadas

Dar prieš pradedant naudoti cinką kaip metalą, cinko rūda buvo naudojama vario-cinko lydiniui žalvariui gaminti, cinko druskos buvo naudojamos medicinoje. Žalvario gaminiai iš Babilono ir Asirijos žinomi nuo 3 tūkstantmečio prieš Kristų, iš Palestinos apie 1400 iki 1000 metų prieš Kristų.

Cinko, kaip priedo variui, panaudojimas pirmą kartą pastebėtas Rodoso saloje rastame papuošale, datuojamame apie 500 metus prieš Kristų. Nors cinkas seniai naudojamas žalvario gamybai, praėjo daug šimtmečių, kol jis buvo identifikuotas kaip metalas. Terminas "cinkas" naudojamas nuo 17 amžiaus, vėl atradus šią medžiagą. 

Kadangi cinkas gamtoje randamas išskirtinai junginiuose, jo gamybai buvo naudojamas cinko karbonatas - cinko druska. Cinkas labai tinka metalų lydiniams, todėl pirmiausiai buvo naudojamas kaip monetų sudėtinė dalis. Cinko rūda naudojama jau nuo bronzos amžiaus, tačiau tik vėliau buvo pastebėta, kad apie cinką galima kalbėti kaip apie elementą, t.y. toliau nedalomą pradinę medžiagą. Iki 18 amžiaus pabaigos cinkas daugiausia buvo importuojamas iš Indijos ir buvo labai brangus. 

Ankstyvoji gamyba ir naudojimas Indijoje bei Kinijoje

Apie 1200 metus Indijoje buvo pagamintas metalinis cinkas. Procesas aprašytas kaip naujo, į alavą panašaus metalo, gamyba. Jo metu cinko rūda netiesiogiai buvo kaitinama medžio anglimi uždarame lydymo tiglyje. Susidarę cinko garai buvo vėsinami aplinkos oru kondensaciniame inde, esančiame po tigliu. Taip susidarydavo metalinis cinkas (paveikslas Nr.1).

Markas Polas (1254-1324) iš Venecijos mini cinko oksido gamybą Persijoje. Persai tada naudojo cinko tirpalą (ZnSO4×7H2O) akių uždegimams gydyti. Cinko sulfatas (ZnSO4) ir šiandien naudojamas medicinoje kaip antiseptikas.

1374 metais cinkas atkeliavo iš Indijos kaip naujas, visada vertinamas metalas. Jau tada egzistavo ribota cinko gamyba bei prekyba...

RHEINZINK worldwide

Kontaktinis telefono numeris:
Sales: +48 22 789 91 80
Technical: +370 (5) 249 03 69